Rehabilitacja niemowląt - jak rozpoznać niepokojące sygnały mogące świadczyć o poważnych schorzeniach?

Rehabilitacja niemowląt – jak rozpoznać niepokojące sygnały mogące świadczyć o poważnych schorzeniach?

Warto przeczytać

Bycie rodzicem wcale nie jest takie proste jakby się mogło wydawać. Sprawując opiekę nad noworodkiem bardzo łatwo jest przeoczyć wszelkie sygnały wskazujące na poważną chorobę neurologiczną.

Rehabilitacja niemowląt – jak rozpoznać niepokojące sygnały mogące świadczyć o poważnych schorzeniach?

Bycie rodzicem wcale nie jest takie proste jakby się mogło wydawać. Sprawując opiekę nad noworodkiem bardzo łatwo jest przeoczyć wszelkie sygnały wskazujące na poważną chorobę neurologiczną. Właśnie dlatego tak ważne jest baczne obserwowanie dziecka oraz bezzwłoczne konsultowanie swoich spostrzeżeń z lekarzem specjalistą. W sytuacji zauważenia niepokojących objawów konieczne jest przeprowadzenie rehabilitacji, która wspomoże prawidłowy rozwój niemowlęcia, zmniejszając lub całkowicie niwelując dolegliwości będące przyczyną choroby.

Niepokojące sygnały…

W przypadku niemowląt oraz małych dzieci dostrzeżenie objawów świadczących o chorobie neurologicznej bądź zaburzeniach układu ruchu jest niezwykle trudnym zadaniem. Młodzi rodzice oprócz regularnych wizyt kontrolnych u lekarza rodzinnego powinni samodzielnie obserwować swoje dziecko.

Do najczęściej występujących objawów zaliczyć należy:

– kłopoty z zasypianiem,

– niespokojny sen,

– asymetryczne ułożenie ciała,

– ciągłe odchylanie głowy,

– drżenie kończyn górnych i dolnych,

– nadmierne bądź obniżone napięcie mięśni ciała,

– problemy w trakcie karmienia.

U niemowląt, u których zdiagnozowane zostały przyczyny występujących objawów wskazane jest szybkie zastosowanie terapii rehabilitacyjnej, która zwiększy szansę na prawidłowy rozwój dziecka.

Jak wygląda rehabilitacja niemowląt?

Terapia polega przede wszystkim na regularnych ćwiczeniach przeprowadzanych przez odpowiednio wykwalifikowanego oraz doświadczonego specjalistę. Warto wiedzieć, iż rehabilitacja niemowląt jest jedną z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych metod terapii. Oprócz wizyt w ośrodku fizjoterapeutycznym konieczne jest także zastosowanie się do zaleceń specjalisty dotyczących przeprowadzania różnego rodzaju ćwiczeń w warunkach domowych. Niemowlęta rozwijają się bardzo szybko, w związku z czym rodzice powinni regularnie rehabilitować pociechę w domu. Takie postępowanie będzie dodatkowym wsparciem całej terapii czego pozytywne efekty z pewnością zostaną zauważone w niedalekiej przyszłości.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments