Biuro rachunkowe wykonuje wiele różnych zadań z zakresu księgowości, rozliczeń podatkowych, obsługi firm oraz wypełniania dokumentów za osoby fizyczne, jak na przykład roczne zeznanie podatkowe. Z racji tego, że biura rachunkowe wykonują bardzo dużo różnych zadań to potrzebują specjalnego oprogramowania do prowadzenia swojej działalności oraz prowadzenia księgowości i rozliczeń za inne jednostki. Jak wybrać dobre oprogramowanie?
Gdzie szukać programów dla księgowych?
Podstawą jest program do prowadzenia finansów, księgowości oraz kadr i płac. Takie programy można znaleźć między innymi tutaj: https://www.dobresystemy.eu/oprogramowanie-dla-biura-rachunkowego. Ponieważ wybór jest duży warto wiedzieć jak rozróżnić najlepsze oprogramowanie dla swojego biura rachunkowego.
Każde biuro rachunkowe jest inne. Niektóre specjalizują się w obsłudze klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Inne mogą przyjmować tylko kontrahentów biznesowych prowadzących małe i średnie przedsiębiorstwa, a jeszcze inne zatrudniane są w ramach outsourcingu dla wielkich korporacji. To wszystko sprawia, że każde biuro rachunkowe może potrzebować innego oprogramowania, które pozwoli na sprawne prowadzenie rachunkowości.
Jakie funkcje powinno mieć oprogramowanie dla biura rachunkowego?
Przede wszystkim powinien mieć funkcje z zakresu prowadzenie dekretacji, wystawiania dokumentów finansowych, prowadzenia bilansu, KPiR czy pełnej księgowości oraz możliwość ustalania kont, ponieważ każde przedsiębiorstwo może mieć inne konta. A do tego ważna jest możliwość automatycznego wystawiania dokumentów, zapisywania ich w pliku i przesyłania np. do kontrahenta, jeśli jest taka potrzeba. Musi działać to też w drugą stronę, czyli musi istnieć możliwość importu plików do programu od przedsiębiorcy, którego księgowość prowadzi biuro rachunkowe.
W tym wszystkim ważne jest też to, aby móc na bieżąco przesyłać i odbierać dokumenty między biurem a przedsiębiorcom. Na przykład kiedy firma wystawi fakturę, aby pojawiła się ona w programie, a księgowy mógł ją zadekretować. Wiąże się to z dostępem zarówno księgowego jak i firmy do programu albo też z koniecznością importu dokumentów przesyłanych na przykład e-mailem. Zatem takie oprogramowanie musi być również bezpieczne i zabezpieczone w odpowiedni sposób.
Dobrze jest też, gdy umożliwia pracę w trybie offline. Zwłaszcza podczas upalnego lata i w Polsce występują awaryjne wyłączenia sieci elektrycznej, co może powodować chwilowe braki Internetu czy właśnie prądu. Dobrze jest, gdy nawet w takiej sytuacji program do księgowości działa a wykonane operacje będą zatwierdzone w momencie powrotu do trybu online.