Czy Polacy lubią pić kawę?

Kawiarnia Wolin

Zachodniopomorskie

Przez wszystkie lata w własnych domach królowała „zalewajka” – zmielona kawa w ręcznych, drewnianych młynkach była zalewana wrzątkiem, i po zmieszaniu łyżeczką i opadnięciu fusów – wypijana, obowiązkowo ze szklanki z metalową obręczą.

Kawiarnia Świnoujście

Z czasem Polacy zaczęli stosować z coraz bardziej wygodnego sprzętu agd do zaparzenia kawy na całkowici z przedstawicielami z drugich krajów, zaś w filiżankach rodzimych kawoszy zagościły kawy z wszystkiego świata oraz dziesiątki metod parzenia wonnego, czarnego napoju.

zamów kuriera Expres poczta

Jaką kawę piją Polacy?
Aby na ostatnie wydarzenie odpowiedzieć, trzeba uzgodnić, czy ma się na nauki sposób parzenia kawy, lub więcej jej prawdziwe smaki.

Kawa parzona, z ekspresu czy kawiarki?
Wspomniana kawa „zalewajka” bardzo dokładnie wynika z mody. Coraz mniej osób lubi fusy wpadające między zęby. Co prawda jest część klientów parzenia kawy „po turecku”, jednak toż, co ciekawe, prawdopodobnie istnieć wyższym poziomem wtajemniczenia. Prawdziwa kawa po turecku to poezja smaku, gdzie kawę z cukrem w profesjonalnych kokilkach na znacznej rączce pokrywa się odpowiednio gorącą wodą (nie wrzątkiem) i właśnie podgrzewa. Gorący kawowy ulepek że każdego wpisze na nogi.
Kawiarnia Świnoujście
Tymczasem w domach także w przedsiębiorstwach do ostatnia jeszcze królowały ekspresy przelewowe, wymagające stosowania papierowych filtrów. To tradycja domem z USA, gdzie ciągle zajmują się wielką popularnością. Prawdziwi kawosze mają jednak, że mieszkająca przez parę godzin kawa w dzbanku nie istnieje już prawdziwą kawą, lecz napojem kawowym.

Ekspresy przelewowe zostały wyparte przez ekspresy ciśnieniowe, oraz na ich szczycie są te, jakie korzystają wbudowane młynki. Kawa ze świeżo zmielonych ziaren toż najwłaściwszy zapach oraz aromat. Kawa z ekspresu ciśnieniowego istnieje również duża do wykonania (stąd nazwa ekspres) a ulubioną kawę można zdobyć po kilkunastu sekundach od wciśnięcia guzika.

Ekspres do kawy siedzi w wszystkim przedsiębiorstwie i w moc domach oraz wielorakość modeli tych szczególnie zaawansowanych technologicznie maszyn również ich funkcjonalności mogą przyprawić o zawrót głowy niejednego smakosza.

Kawiarnia Świnoujście

Jaką kawę piją Polacy?

Przedstawia się, że kawę codziennie pije aż 70% dorosłych ludzi naszego świecie. Oczywiście, są podziały na preferencje smakowe. Analiza sposobów parzenia kawy także jej miłych stylów to dowód na to,że przyzwyczajenie jest kolejną naturą człowieka.

70% Polaków nadal zaparza zmieloną kawę zdecydowanie w kubku. Niestety stanowi zaskoczeniem, że właśnie piją kawę na ogół ludzie starzy, z trudem czyniący z przyzwyczajeń, biorący na emeryturze.

Wśród młodszych osób, w wieku między 40-50 lat zarysowuje się przewaga amatorów picia kawy z ekspresu ciśnieniowego.Z pewnością nacisk na aktualny stan pracy pamięta też fakt, że postępują w przedsiębiorstwach i tam mają z ekspresów. Stać ich ponad na posiadanie z restauracji i sprawdzanie różnych smaków, a też kupno zaawansowanego sprzętu AGD do domu.

Kawiarnia Świnoujście

Zgodnie z tradycją, najmłodsi kawosze, w przedziale wiekowym między 30-40 lat lubią eksperymentować. W ostatniej rodzinie jest ciężka część klientów zaparzaczy do kawy doskonale innych dotychczas – aeropress, hario, chemex to marki specjalnych naczyń lub całych zestawów, pozwalających uzyskać smaki nieznane dotychczas większej grupie konsumentów.

Kawa z mlekiem, czarna, albo z mleczną pianką na szczytu?
Picie kawy jest codziennym, na ogół porannym rytuałem. Druga mała czarna jest obowiązkowo pita w przedsiębiorstwie lub na osiedlu. Najczęściej Polacy piją kawę z mlekiem, czyli dolewają mleko do poważnego napoju. Właściciele zaawansowanych technologicznie ekspresów potrafią sobie pozwolić na szerszą wyobraźnię oraz zaczynać ulubione smaki wg preferencji. Zaś stanowi ich wielu a bogata się pogubić w stylach kaw z mlekiem: latte, macchiato, mocha, cappuchino to jedynie chwila z nich. Amatorzy kawy czarnej i maja wybór między americaną i espresso. Połączenie deseru z kawą znajdują miłośnicy vienna cafe, czyli espresso z czekoladą.

Kawiarnia Świnoujście

Ile kawy wypijają Polacy?
Grupę osób wypija co najmniej 1 kawę dziennie, lecz 25% spożywa nawet 5 filiżanek w porządku dnia. Na prostego Polaka przypada, wg GUS z 2017 roku 2.7 kg kawy (tworzonej w strukturze suchej, nie zaparzonej). Utrzymujemy się w dobrze od czołówki światowej. Co ciekawe, najwięcej kawy piją Finowie, bo aż 12 kg na osobę. Warto zauważyć, ze norma wypijanej kawy w Polsce rośnie z roku na rok.

Kawiarnia Świnoujście

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments