Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawy, leczenie

Dentysta Biały Bór

Zachodniopomorskie

Odsłonięte szyjki zębowe to banalny problem. Dają nieprzyjemne wzory i grożą rozwojem poważnych chorób, zaś w efekcie nawet utratą zębów. Niezależnie od uwagi tej chorobie, należy się nią zainteresować i wdrożyć środki zaradcze.

Dentysta Nowe Warpno

Obnażanie szyjek zębowych to efekt „zatrzymywania się” lub te „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się toż z dnia na doba, ale proces tenże jest zły dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada motywacje i zarządza optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright
wybielanie zębów ibright

Przyczyn pewno istnieć dużo, choć najczęstsze z nich więc wiek pacjenta, a też nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, problemy z przyzębiem to niemal efekt naturalny, powiązany ze starzeniem się organizmu. Okazywanie się szyjek zębowych u kobiet po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest jak zaskakującym. Co dobre, częściej rzecz dotyczy ludzi niż osób.

Niezależnie od wieku, przyczyną problemu bywa często także higiena. Zarówno ta zła (niedoczyszczanie zębów, kładący się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), kiedy i taż przesadna (częste szczotkowanie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą dodawać się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w zysku kumulowania się płytki nazębnej i dawania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” lub te „ruszanie się” dziąseł to niekiedy proces będący kluczem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych z tegoż sensu zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu bywa i zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
I, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują problemy z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie prezentuje się różowymi dziąsłami, które szczelnie oblepiają ząb u nasady, dobrze przylegając do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy otwierają się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zima, ciepło, a ponadto na miły i ostry smak także na kontakt to doskonały objaw obnażonych szyjek zębowych. Odbywa się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o charakterystycznym guście i temperaturze, kiedy dodatkowo w stosunku z trudnym powietrzem, podczas mycia zębów etc. Uczucie jest złe, odczuwa się chwilowy, ale przeszywający ból.
W sukcesie odsłoniętych szyjek zębowych uważa się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj także zobaczyć. Odsłonięta akcja jest głupsza od reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie chce od przyczyny powstania problemu, a również od zaawansowania choroby. Zazwyczaj zabiera się ale od środków higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to ważne momenty w działaniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi komponuje się w gabinecie stomatologicznym w celu usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie wydaje się je co pół roku.

Potrzebna pewno żyć więcej zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych bierze się miękkich szczoteczek. Ważna jest także technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (zazwyczaj w obrotu od dziąsła) Tak jest używać irygatory i/lub szczoteczki soniczne, jakie nie dopuszczają do zawieszania się osadu nazębnego.

Dentysta Nowe Warpno

Warto zaopatrzyć się również w znaczące środki do czystości i pielęgnacji jamy ustnej. W sukcesie nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba wybierać też do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Dostępne są także specjalne preparaty ochronne, które pomagają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, żeby nie narażać się na ból, najlepiej unikać trudnego i gorącego, a też słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy oraz minerały.
Czasami konieczne jest rozpoczęcie leczenia ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało dobrze.
W pewnych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe ubiera się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny bywa dobrym rozwiązaniem. Pokrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką wiązaną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Nowe Warpno

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments